Mohu se připojit, i když nejsem z Liberce?

Ano! Každý je vítán a zajímá nás i jak vnímáte Liberec, žijete-li za kopcem, nebo na druhé straně České Republiky. Naši slovenští kolegové jsou vítáni taktéž.

Proč to vlastně děláte?

Baví nás malovat a toto bude jeden z mnoha obrazů, který takto vytvoříme. Navíc nám záleží na městu Liberec a proto jsme oslovili radnici s nápadem udělat takovéto společné malování.

Co budu mít z toho, že vám pomohu namalovat obraz?

Můžete se stát součástí něčeho, co (jak doufáme) bude jednou viset v galeriích. A Vy můžete pak říci: to a tamto jsem pomáhal spoluvymyslet! A nejen to. Myslíme si totiž, že během malování obrazu zazní i mnoho věcí, které by měly slyšet i lidé z radnice. A my se postaráme navíc o to, aby se ta zpráva radnici předala 🙂

Co z toho máte?

Nic. Krom slávy, popularity, dobrého pocitu a dalšího namalovaného obrazu. A to za to stojí 🙂

Proč zrovna vy…Nezvdělanci?

Protože jsme to vymysleli. A nikdo před námi nic takového nedělal a užíváme si, že můžeme být první a ukázat světu, že nový výtvarný směr začal zrovna ve městě Liberec, kdesi v ČR…

Spolupracujete na tom s městem?

Ano, spolupracujeme s městem a spolupracujeme i TUL. Město nám poskytlo reklamu a tisk plátů, a univerzitu zajímají výstupy z našeho společného přemýšlení. Sběr dat bude anonymní, takže se nemusíte bát vyjádřit svůj názor, ať už bude jakýkoli. Data poslouží k aktualizaci pocitové mapy Liberce z roku 2016 o vnímání kultury ve městě.

Pocitová mapa? K čemu mi to bude? Budou rohlíky levnější?

Pocitová mapa je způsob, jak zapojit obyvatele do územního plánování, aby rozvoj města reagoval na potřeby lidí a obyvatel. Je to způsob, jak vy, občané, můžete městu říci, co se Vám líbí, nebo nelíbí. A čím více údajů nasbíráme, tím budou tato data relevantnější. Data se pak zpracují do tzv. územně-analytických podkladů, což je výchozí dokument pro zpracování územního plánu, tedy dokumentu, podle kterého se staví a upravuje město. Rohlíky levnější možná nezlevníme, ale můžeme vylepšit naše město.

Obrazům nerozumím a nezajímají mne. Proč by mělo toto?

Rozumíme tomu, že dnešní obrazy jsou často nesrozumitelné. Schovávají se za „umění“, kterému rozumí jen „umělci“. My takové obrazy malovat nechceme. Chceme, aby naše obrazy chápal každý.

Bude z tvorby nějaký záznam?

Ano, připravíme zrychlený a výběr nejzajímavějších momentů, který pak najdete na našem youtubovém kanálu. Určitě tam pak bude i komentovaná prohlídka obrazu. Celý záznam však na youtube nebude.

Nebude tohle „EHMK“ akorát další tunel na peníze?

Doufáme, že ne, my pouze malujeme obraz. Ale protože jde o to peníze získat, nikoli utrácet peníze z rozpočtu, rádi dáme tomuto projektu šanci. Navíc, když může zlepšit život v našem městě.

Proč malujete obraz teď, když EHMK je až v roce 2028?

Protože komise měří změnu stavu do tohoto roku – je tedy 6 let na to, abychom tento stav změnili. A myslíme si, že jestli se má „něco“ udělat, bylo by dobré, aby podněty vzešli od Vás – obyvatel, a ne od úředníků někde za stolem.

Translate »