O co jde?

Chceme namalovat obraz Liberce, který celosvětově nemá obdoby, jak do způsobu vzniku díla, tak jeho kvalitou.
A zapojíme do toho každého, koho to zajímá, aby nám pověděl, ze svého pohledu, jaký Liberec je a jaký by být mohl. A my – Nevzdělanci – pak tyto nápady vezmeme a uděláme z nich obraz.
 
Vznikne tak velkoformátové dílo, které bude společným dílem všech, kteří se do toho zapojí. Bude to společná vize, která bude svědectvím dneška a poselstvím do budoucna.
 
Jestli Vás zajímá, jak takové obrazy vypadají, můžete se podívat sem.
 

A zde jsme připravili seznam nejčastějších otázek a odpovědí. 

Jak to bude probíhat? 

Tři malíři malují na jedno plátno společný obraz složený z vašich nápadů.  Cílem není namalovat všechno, co Vás napadne, ale cílem je vytvořit co nejlepší obraz, co do kvality zpracování a myšlenky. Takový obraz, který ukáže Liberec tak, jak jej nikdo neviděl: pohledem všech, kteří se k našemu počínání připojí. Vznikne tak jedinečné dílo, na které, jak věříme, obletí celý svět.
Vysílání bude probíhat nonstop po dobu 124 hodin. Trojice malířů se bude střídat ve spánku tak, aby vždy byl alespoň jeden u plátna. S malíři můžete komunikovat prostřednictvím chatu – psát připomínky, nápady, dotazy nebo si jen tak psát o tom, co Vás právě zajímá, nebo je navštívit osobně v Galerii Lázně během otevíracích hodín.
 
Od pondělí 7.2. do středy 9.2. budou během malby probíhat rozhovory se zajímavými lidmi, kterých se budete moci zeptat po chatu na cokoliv Vás zajímá.

Pokud Vás zajímá, jak to bude probíhat, můžete se podívat na záznam předchozích obrazů třeba zde, nebo zde.

Jak se připojit?

Připojit se může každý, stačí sledovat přímý přenos na youtube kanálu Nevzdělanci. Pro psaní komentářů je nutné mít přihlašovací údaje na youtube, pořad může sledovat každý i bez registrace.

Malíře lze navštívit také během návštěvních hodin v liberecké Oblastní galerii Lázně. Otevřeno je denně (mimo pondělí) 10:00-17:00. Pro návštěvu za námi nemusíte platit vstupné, dostanete označení a půjdete za náma. Ale myslíme si, že když už budete v galerii, tak se tam rozhodně stojí za to podívat 🙂

Chcete-li se zapojit víc,vyplňte i dotazník na https://tinyurl.com/kreativniliberec a pomozte s vytvořit obraz Liberce, který poslouží jako další z podkladů pro územní plánování. Vaše odpovědi tak pomohou zlepšit Liberec pro nás všechny.

Proč by mne to mělo zajímat?

Nemalujeme obraz Liberce jaký je (to si můžeme vzít plátno a jít malovat kamkoli ven), ale jaký by mohl být. Takový, jaký byste ho chtěli třeba Vy! 

Nevzdělanci toto dělají ve spolupráci s městem zdarma. Není to tunel a není to žádný rozmar vedení. My chceme Liberec krásnější, hezčí a přívětivější. Můžete nám pomoci. 

Obraz řekne více než tisíc slov. V tom je jeho síla. S obrazem půjdeme na město a ukážeme lidem na radnici a na úřadech, jaké město by chtěli jeho samotní obyvatelé. Bude to odraz toho, jak město vnímáte. Bude to obraz Liberce viděný desítkami, či stovkami očí.

Obraz bude svědectví dnešní doby. Bude to obraz toho, jaký Liberec by chtěli jeho obyvatelé na počátku roku 2022. Tento obraz bude poslem do budoucnosti, odkaz příštím generacím a stopa současnosti, která přetrvá. 

Vytvoříme novou ikonu Liberce. Společně.  Takovou, kterou nám bude „závidět“ celý svět, protože takový obraz, jaký vznikne ještě nemá žádné město na světě.

A navíc, data a údaje (anonymně) využije i Technická univerzita v Liberci pro dotvoření pocitové mapy z roku 2016 a doplní ji o vnímání kultury ve městě. Tyto údaje pak pomohou městu k lepšímu plánování, propsání do územně analytických podkladů a tím pádem ke zlepšení života všech obyvatel ve městě.

Kdo jsou Nevzdělanci?

Nevzdělanci jsou liberečtí malíři, kteří si pro své malířství došli vlastní pílí a úsilím, ne tím, že jim na to někdo vystavil papír. Malovat se tedy učili ze života, venku, podle lidí a starých mistrů, ne ve školách, které získávají peníze ze studentů a kvalita absolventů není tak podstatná. Nevzdělanci jsou elita mezi amatérskými malíři. Přečtěte si o tom více zde.

Co a proč Evropské hlavní město kultury?

Titul EHMK je pro oceněné město příležitostí k sociálnímu a ekonomickému rozvoji, obnově města, posílení cestovního ruchu a vytvoření nových pracovních míst. Pozitivní vliv projektu se často přenáší i na celý region. Nejde o to z kulturních měst udělat ještě kulturnější. Ale provést změnu k lepšímu. A čím více se to povede, tím máme šanci. Více zde

Co je to brainstorming?

Brainstorming je způsob vymýšlení a metoda, jak se třeba ve velkých společnostech připravují velké projekty. Je to způsob, jak dosáhnout kreativnějšího a zajímavějšího výsledku, než kdyby celou věc vymýšlel jeden člověk. My jsme si tuto metodu „vypůjčili“ a malujeme takto obrazy. Umožňuje to zapojit veřejnost, respektive diváky do procesu, tedy to, co ještě žádný malíři nikdy neudělali. 
Brainstorming je společné přemýšlení, kdy diváci a trojice malířů vymýšlí nápady, třeba co by mělo být na obraze, jaké barvy použít atp. Každý může přidat svůj nápad. Cílem není vymyslet co nejvíce nápadů, ale vymyslet nejlepší možné řešení. To často vede skrze zkoumání možností a spousty variant. 
O brainstormingu si můžete přečíst třeba zde
Historicky prvním takto vzniklým obrazem byla Zahrada přání, kterou Nevzdělanci namalovali loni v létě během karantény. 
 

Translate »